Gamze Cizreli – Kurucu & Yönetim Kurulu Başkanı, Big Chef

Diyarbakır’lıdır.

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunudur. 3 yıl Ankara’da Savunma Sanayi’nde faaliyet gösteren bir şirkette kurumsal hayatı deneyimledikten sonra, girişimci ruhuna teslim olmuştur. 1993-2005 yılları arasında, henüz Ankara’da hiçbir örneği yokken, çok farklı konseptlerde birçok yiyecek-içecek markasını Ankara’ya kazandırmıştır.

2007 yılında tüm bu markaları geride bırakarak öz kaynaksız, tamamen banka kredisi, ileriye dönük ödeme planları dahilinde BigChefs Cafe-Brasserie markasını kurmuştur. Bugün BigChefs, 7 ülkede toplam 65 şube ve 3000 çalışana ulaşmıştır.

Gamze Cizreli, özellikle son yıllarda BigChefs’in büyüme hedeflerinin yanı sıra; sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermiştir. Hayata geçirdiği “Toprağın Kadınlarından Sofralara Projesi” ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma şansına sahip olmuş ilk Türk kadın girişimcilerinden biridir. Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Amaçlarından 2.Açlık, 5.Cinsiyet Eşitliği, 12.Sorumlu Üretim, Tüketim 13.İklim Değişikliği için çeşitli projeler geliştirerek Dünyanın Bu hedeflerine ulaşması için büyük çaba göstermektedir.

Gamze Cizreli, restoran işletmeciliğinin yanı sıra ODTÜ İşletme fakültesinde “Girişimcilik” dersleri vermiştir. Dönemsel olarak çeşitli dergi ve gazetelere gurme ve seyahat yazıları yazmıştır.

2010 KAGIDER ve Garanti Bankası işbirliği ile düzenlenen “Kadın Girişimcisi” yarışmasında Türkiye 1.’liğini kazanmıştır. 2011, 2013 ve 2017 yıllarında Ekonomist Dergisinin düzenlediği “Yılın İş İnsanları” yarışmasında “Yılın Kadın Girişimcisi” ödüllerini almıştır.

KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri başta olmak üzere olarak çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif olarak görev almaktadır.

Oğul ve Ali adında iki çocuk annesidir.