Esen Tümer – Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Esen Tümer, İstanbul Üniversitesi Dilbilim alanında lisans, UCLA / University of California Los Angeles, ABD’de İşletme Yönetimi alanında MBA derecesine sahiptir.

Boston Harvard Üniversitesi’ nden Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, New York Colombia Üniversitesi’ nden ise IoT Eğitimi almıştır. İngiltere’ deki Ashridge College ve Fransa’daki INSEAD’ dan çeşitli Liderlik ve Yönetici Yönetimi eğitimleri almıştır. Fransa’ dan Six Sigma Black Belt Sertifikası’ na sahiptir.

ABD, Türkiye ve Orta Doğu’da değişik coğrafyalarda Microsoft, Johnson & Johnson, Tyco & Covidien, Philips Healthcare Royal Philips, Medtronic gibi çeşitli yüksek teknoloji şirketlerinde üst düzey yönetici ve liderlik rolleriyle 25 yıldan fazla iş tecrübesine sahiptir. Ayrıca Londra, Hindistan, Irak, Pakistan, Orta Asya, Doğu Avrupa, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan Krallığı ve Katar’da birçok uluslararası projeye liderlik etmiştir. Acıbadem Üniversitesi Kuluçka merkezinde danışma kurulunda ve Yeditepe Üniversitesi mütevvelli heyetinde üst düzey görevler almıştır. Manchester İngiltere’de Akıllı Giyilebilir Teknoloji Şirketi’ nin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır UIP – International Cooperation Platform Yönetim Kurulu Eş-Başkanıdır.

Sivil Toplum Kuruluşları konusunda güçlü geçmişe sahip olan Tümer, COCIR bünyesinde A.B/E.U mevzuatlarında Brüksel’de Türkiye’yi temsil etmiş ve TıpGörDer’in 7 yıl Başkanlığını yapmıştır. PPP Derneği’nin Başkan Yardımcılığı ve TEİD, Kurumsal Uyum ve Etik Derneği’ nde Başkan Yardımcılığı ve TWAL Bölgesinde Medtronic Kadın Ağı Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Teknoloji’ de Kadın Derneği W-Tech ve Women on Board Derneği’nin kurucu üyelerinden biridir. Halen ABD’de AAAI ve Avrupa’da Women AI dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası derneğin aktif üyesidir.

Forbes ve Economist Dergileri tarafından ülke genelinde tüm endüstriler arasında en başarılı 50 kadın liderler arasında yer almış ve ayrıca üst üste yıllar içinde Sağlık Sektöründe 1 Numaralı En Güçlü Kadın CEO’su seçilmıştir.

2020 yılı itibariyle Türkiye ve ABD’de kurulan Yapay Zeka alanında faaliyet gösteren Essential Evolutions ve BioScience alanında InfiniTech’in kurucu CEO’sudur.

Global AAAI Derneği’ne bağlı YZTD “Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği”- nin Türkiye’deki Kurucu Başkanıdır.