UmutAv. Dr. Umut KOLCUOĞLU, orta ve lise öğrenimini Sankt Georg Avusturya Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2001 yılında New York Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış, 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Ticaret Hukuku ve Sermaye Piyasası Hukuku üzerine doktorasını tamamlamıştır. Türkiye’deki avukatlık faaliyetleri yanında, 2002 yılında Gibson Dunn & Crutcher Hukuk Bürosu’nun New York, A.B.D. ofisinde, 2005-2006 yıllarında ise Hengeler Mueller Hukuk Bürosu’nun Frankfurt, Almanya ofisinde yabancı avukat olarak görev almıştır.

Av. Dr. Kolcuoğlu, 2007 yılında bugünkü adıyla Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu’nu kurmuş olup, halen bu büronun yönetici ortağıdır. Şirketler hukuku, birleşme ve devralmalar, finans ve sermaye piyasası hukuku alanlarında deneyim sahibidir.

İstanbul Barosu ve New York Barosu’na kayıtlı olan Av. Dr. Kolcuoğlu, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK), DAV- Avukatlar Derneği (DAV-Türkiye),Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI), Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD),  Uluslararası Barolar Birliği ve Avusturya Liseliler Vakfı üyesidir